Kui Sinu loomal on diagnoositud neeruhaigus, siis mida see tähendab?
Neerude ülesandeks on jääkainete organismist eemaldamine, vee ja elektrolüütide tasakaalu säilitamine ning erinevate hormoonide tootmine. Neerudel on suur roll vererõhu funktsioonis kui ka punavereliblede tootmises.
Neerupuudulikkus jaguneb kaheks: äge ja krooniline neerupuudulikkus. Äge vorm tekib mõne päeva jooksul ja see võib olla taastuv protsess. Kroonilise neerupuudulikkuse puhul on probleem kestnud juba pikemat aega ja ei ole taastuv. Kroonilise neerupuudulikkuse korral ei tervistu loom enam täielikult. Haigus on progreseeruv.
Kroonilise neerupuudilikkuse korral on haiguse algpõhjust raske tuvastada, sest diagnoosini jõudes on haigus üldjuhul juba kaugele arenenud. Ägedat neerupuudulikkust võivad põhjustada mürgistused, nakkushaigused nagu näiteks leptospiroos, erinevad sisehaigused jne.
Oluline on neeruhaigusega loomade puhul märgata ja ära tunda haigust võimalikult varajases faasis, et aeglustada või peatada süvenemisprotsessi.
Kuidas ära tunda, et mu loomal võib olla neeruhaigus?
Ägeda neerupuudulikkuse korral sümptomid võivad puududa. Jääkainete kogunemisel organismi tekivad iiveldus, oksendamine, apaatsus, loidus, algul uriini eritumine võib väheneda ja ükshetk ka täielikult peatuda.
Kroonilise neerupuudulikkuse algstaadiumis tavaliselt sümptomid puuduvad. Loomal võib esineda apaatsus, loidus, oksendamine, kõhulahtisus. Jääkainete tõsisemal kuhjumisel tekivad organismis kaebused erinevate organsüsteemide poolt. Süveneb apaatsus, loidus, tekib isutus, esinevad nahaprobleemid, tursed erinevates kehapiirkondades, kehakaalu langus. Võivad tekkida ka kesknärvisüsteemi häired, krambid ja liikumishäired. Kopsudesse võib koguneda vedelik, esinevad hingamisraskused, kopsutursed ja tõuseb kopsupõletiku oht.
Olulised muutused, mis kaasnevad neerude funktsiooni kahjustusega, on aneemia ja kõrge vererõhk. Aneemia on tingitud neerude võimetusest toota hormooni erütropoetiin, mis vastutab punavereliblede tootmise eest. Aneemia omakorda süvendab nõrkust, väsimust ning isutust.
Lõppfaasis tekivad suuõõnes haavandid.
Loomadel on üks olulisi tunnuseid suurenenud joomine ja urineerimine. Kui märkad seda oma loomal, siis on mõistlik kohe arsti vastuvõtule pöörduda.
Suurenenud joomine ja urineerimine on üldjuhul tingitud kahjustunud neerude võimetusest produtseerida kontsentreeritud uriini.
Kuidas diagnoosida?
Neerupuudulikkuse diagnoosi kinnitatakse vere- ja uriinianalüüside abil ning tuleb kasuks ka ultraheli ning röntgenuuring.
Neeruhaiguse puhul võib olla langenud punaste vereliblede ja vereliistakute hulk, tõusnud aga valgeliblede, uurea, kreatiniini, fosfori tase. Muutunud on ka elektrolüütide väärtused, paigast võib olla happe-aluse tasakaal. Esinevad muutused erituva uriini hulgas ja koostises. Ultraheliuuringus võib näha ebaühtlase pinnaga pisikesi neere, koorealuse koe õhenemist, tsüste, laienenud neeruvaagnaid, kive.
Kuidas ravida?
Lemmikloomade puhul rakendatakse ravidieeti, teostatakse vedelikteraapiat ja sümptomaatilist ravi.
Neeruhaiguste puhul tuleb looma menüüs piirata proteiini kogust. Proteiini jääkproduktid eritatakse neerude kaudu ja kui neerufunktsioon on alanenud,siis jäävad proteiini ainevahetuse jäägid organismi. Vajalik on piirata menüüs ka fosfori- ja rasvasisaldust, suurenada omega rasvhapete sisaldust.
Oluline on vedeliku puuduse kompenseerimine. Kui organismis on vedeliku puudus, siis neerufunktsioon alaneb veelgi ja neerupuudulikkus süveneb.
Ägeda neerupuudulikkuse ravis on olulisel kohal hemodialüüs, mis puhastab vere jääkainetest.
Neerusiirdamine on hakanud rohkem levima ka loomade populatsioonis. Eestis hetkel neerusiirdamist ei teostata.
Mis edasi?
Prognoos sõltub vanusest ja sellest, kuidas saadakse jagu põhihaigusest, kuseerituse peetusest ning muude organite kahjustusest. Kui põhihaigus õnnestub likvideerida, ei esine ulatuslikku neerukoe hävingut ja ägeda neerupuudulikkuse faasis saab rakendatud dialüüsravi, siis on prognoos soodne.
Ulatusliku neerukohe püsiva kahjustuse korral on protsess pöördumatu ja progresseeruv ning prognoos on ettevaatlik kuni väga halb.
Mis on oluline?
Neeruhaige eluea pikendamiseks on oluline regulaarne loomaarsti kontroll. Soovituslik on kord aastas teostada vanemale lemmikule rutiinselt vereanalüüse. Nii on võimalik haiguseid varajases staadiumis avastada, mis parandab prognoosi tunduvalt.